Državne potpore – Što nam to država daje?

by Sanja Rašić
26 views

Kada se spominju državne potpore za zapošljavanje, najčešće se spominje potpora za samozapošljavanje. No, nije to jedina mjera koju država nudi, ali nekako se stječe dojam da su potencijalni korisnici slabo ili nikako informirani.

U nastavku donosim mjere Aktivne politike zapošljavanja za 2025. godinu.

  1. POTPORE ZA ZAPOŠLJAVANJE

Ovom mjerom se potiče zapošljavanje osoba koje su u nepovoljnom/izrazito nepovoljnom položaju te osoba s invaliditetom. Poslodavcima se sufinancira se trošak bruto I iznosa plaće. Iznos potpora je paušalni, a ovisi o razini obrazovanja i mogućnosti korištenja porezne olakšice za sufinanciranu osobu. Iznosi potpora se razlikuju i ovisno o tome je zadovoljava li poslodavac kriterije za zeleno ili digitalno radno mjesto.

 Trajanje ove mjere je 12 ili 24 mj. Razlikuje se ovisno o skupini kojoj pripada osoba koja se zapošljava.

  • POTPORE ZA ZAPOŠLJAVANJE OSOBA UKLJUČENIH U PROGRAM POSAO+

Potpora za zapošljavanje osoba uključenih u program Posao+, a to su osobe iz ciljanih skupina ako su prethodno, najmanje 6 mjeseci prije podnošenja zahtjeva bile uključene u neki od programa obrazovanja koji se provode putem sustava vaučera Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ili su bile uključene u Aktivacijski program Zavoda ili uslugu socijalnog mentorstva u Hrvatskom zavodu za socijalni rad.

Ovdje se također financira trošak bruto I iznosa plaće. Trajanje mjere je od 12 do 24 mjeseca ovisno kojoj skupini pripada osoba koja je zapošljava.

  • POTPORE ZA PRIPRAVNIŠTVO I MLADE 

Cilj ove potpore je osposobiti osobe koje se prvi puta zapošljavaju radi obavljanja poslova u zanimanju za koje su se školovale i  osoba do 29. godina starosti za samostalan rad.

Trajanje potpore je do 24 mj. Ovisno o skupini kojoj osoba pripada. Iznos potpore je paušalni i također ovisi o skupini kojoj osoba pripada te zadovoljava li poslodavac uvjete za zeleno ili digitalno.

  • POTPORE ZA USAVRŠAVANJE

Ove potpore su isključivo za zaposlene kod poslodavca na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu te su prijavljene u evidenciju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Sufinanciraju se troškovi  usavršavanja i stjecanja dodatnih vještina s ciljem postizanja što veće efikasnosti i učinkovitosti ili zadržavanja radnog mjesta.

Iznos potpore iznosi od 50 – 70%  ukupno prihvatljivih troškova, ovisno o veličini poslodavca:

veliki poslodavci – 50%

srednji poslodavci – 60%

mikro i mali poslodavci – 70%

5. POTPORE ZA SAMOZAPOŠLJAVANJE

Kao i do sada ove potpore se dijele na:

– potpore za samozapošljavanje

– potpore za samozapošljavanje zeleno/digitalno

– mjera Biram Hrvatsku

U 2025. uvedene su neke novosti u odnosu na dosadašnje godine.

Visina potpore ovisi o vrsti poslovnog subjekta koji se otvara:

  • Obrt s paušalnim oporezivanjem max.  7000,00 eur
  • Obrt s paušalnim oporezivanjem zeleno/digitalno max 10 000 eur
  • Za sve koji otvaraju j.d.o.o., d.o.o., obrt – poslovne knjige, samostalnu djelatnost ili ustanovu poticaju su od 7000 do 20000 eur ovisno o NKD-u

Ukidaju se djelatnosti za potpore za:

  • Trgovina na veliko i malo
  • Prijevoz i skladištenje
  • Smještaj te priprema i posluživanje hrane

Kriteriji za ocjenjivanje su kao i prethodnih godina, no spominju se stroži uvjeti ocjenjivanja.  

Mjera Biram Hrvatsku nije samo za povratnike iz inozemstva nego i državljane RH koje se presele u manje razvijeno područje. Iznos mjere je od 3500 do 7000 eura ovisno o skupini kojoj pripadate (povratnik iz inozemstva ili stanovnik RH).

  • OBRAZOVANJE I OSPOSOBLJAVANJE 

Ova mjera omogućuje nezaposlenim osobama stjecanje znanja i vještina za obavljanje poslova određenog radnog mjesta ili obnavljanje vještina izgubljenih tijekom proteka vremena, kroz učenje na radnom mjestu i kombinirano u obrazovnoj ustanovi i na radnom mjestu.

  • POTPORA ZA OČUVANJE RADNIH MJESTA – skraćivanje radnog vremena 

Ova je potpora za očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca iz sektora Prerađivačke industrije (NKD područje C) koji obavljaju gospodarsku djelatnost te zapošljavaju 10 i više radnika, a koji imaju privremenih poteškoća u poslovanju. 

Trajanje ove mjere je od 1. siječnja do 31. prosinca 2025. Iznos ovisi o fondu radnih sati, a sufinancira se do najviše 50% radnih sati prema kalendaru radnog vremena.

  • MJERA ZA ZADRŽAVANJE RADNIH MJESTA U PRERAĐIVAČKOJ INDUSTRIJI  PROGRAM POSAO+

Ova mjera je privremena kompenzacija razlike rasta minimalne plaće temeljem Uredbe o minimalnoj plaći za 2025. godinu. 

Trajanje mjere je siječanj – ožujak 2025.  Iznos je do 130 eura mjesečno po radniku ali ne više od stvarno nastalog i plaćenog ukupnog troška plaće.

Detaljne uvjete za svaku mjeru možete pronaći ovdje. Naprosto su preopširni za jedan članak s  obzirom na to da ima nekoliko mjera, a uvjeti i iznosi se razlikuje od mjere do mjere.

Također, slobodno se možete i meni javiti ako imate nedoumica.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More