Financijska sloboda: 3 stvari koje tvoj biznis treba u 2025. 

by Ivana Legin
130 views

Financijska sloboda, sveti gral svake poduzetnice. Ona je bila jedan od primarnih razloga za većinu poduzetnika koji su krenuli na svoje poduzetničko putovanje. No vrlo brzo su shvatili da im ona izmiče iz ruku što više rade. U čemu je problem? Što promijeniti? Danas ću s tobom podijeliti 3 stvari koje tvoj biznis treba u 2025. godini kako bi taj sveti gral postao dostižan i za tebe. 

Svaki biznis treba više prihode, manje troškove i viši profit. Tako bar možeš pročitati u raznim člancima i čuti od raznih osoba. I da to je u potpunosti točno, ali danas ću ti o tome pričati sa jednim twistom. 

Viši prihodi – da ili ne?

Iako je logično da biznis treba više prihode da bi ti kao njegova vlasnica mogla realizirati sve one sjajne ideje o spašavanju svijeta i svom boljem životu, evo zašto to nije uvijek najbolji put. Poduzetnicama je često najveći fokus samo na „višim prihodima“ jer to će riješiti sve njihove probleme. Tako bar misle. Međutim, to je daleko od istine, jer viši prihodi znače samo više novca u tvom sustavu, u tvom biznisu. To nikako ne znači da ćeš imati i više novca. 

Više novca je čest financijski cilj na početku svake godine. Više novca želimo jer smo uvjereni da je upravo novac potreban za financijsku slobodu. Međutim, već sada u ovom trenutku smo slobodni. Financijski slobodni. Slobodno donosimo svoje odluke, slobodno raspolažemo svojim novcem, nitko nas nije prisilio na ništa. Ali i dalje žudimo za tim svetim gralom, i ne vidimo da nam je on pred nosom. Ovo može biti teško za progutati, ali tako je. I ako si dozvoliš ovo uzeti u razmatranje i promisliš o tome vidjeti ćeš da je istina. 

Odgovor za više novca i za financijskom slobodom se ne krije u višim prihodima. On se krije u nečem mnogo važnijem – vještini upravljanja novcem. Vještini koje 90% poduzetnika nema. Nisu nas učili, nema škole za poduzetništvo, nema predmeta upravljanje novcem. Tako nam je pao grah, moramo naučiti sami. Nije to ništa komplicirano, sve se na kraju svodi na tvoju priču o novcu. I upravo se u tvojoj priči o novcu i krije potreba za višim prihodima. Jer novac je danas najbolja potvrda da smo uspješni, nije, ali mi tako mislimo.

Postavimo si cilj „moj cilj je ostvariti 3.000 eura prihoda“. Ostvarim to, ali ostaje onaj gorak osjećaj u ustima i pitanje „što ako mi se posrećilo?“. Idem ja postaviti još viši cilj, sada je moj cilj duplo, 6.000 eura. Ostvarim i to. Ponovno isti gorak osjećaj u ustima. I tako, nesvjesna toga upadam u začarani krug u kojem trčim za višim prihodima jer se želim riješiti tog gorkog osjećaja u ustima i želim taj sveti gral – financijsku slobodu. A financijska sloboda dolazi iz više novaca, ili?

A što ćemo s troškovima?

Gdje su u svemu tome troškovi. Jer sa više prihoda dolazi više troškova, više pritiska, više odgovornosti, više odluka. Zbog toga i imamo taj gorak osjećaj u ustima, jer nismo naučili upravljati novcem. Nisam to realno znala ni dok sam imala 3.000 eura prihoda, sada kada imam 6.000 situacija izmiče kontroli. Jer ulozi su viši, troškovi su viši, strah je veći. Što ako se sve raspadne? Što ako upadnem u dugove? Što ako prestanu kupovati. I tako, bila ja spremna ili ne sve se vrti oko „još više novaca“, jer to je rješenje, zar ne?

Nije, rješenje je, ponovno naglašavam, upravljanje novcem. Upravljanje novcem obuhvaća i financijsku pismenost ali i našu priču o novcu, koja pak obuhvaća naše obrasce ponašanja, uvjerenja koja imamo o novcu, misli. U svojoj karijeri vidjela sam poduzetnike koji imaju savršene tablice, planove, budžete i ništa se ne dogodi, nisu tamo gdje žele biti. Vidjela sam i one koji nemaju a nekako plivaju u svemu tome. Uspjeh leži u korištenju svih alata financijskog upravljanja i promjeni svoje priče o novcu.

A troškovi su velik dio naše priče o novcu, odnosno način na koji cirkuliramo svoj novac. Uređujem li sada taj ured zato da pokažem kako sam uspješna? Ili zato jer mi to treba? Koji moji troškovi nastaju iz potrebe da budem viđena kao uspješna poduzetnica? Pitanje koje je na početku ove nove godine možda najvažnije koje si možeš postaviti. I zahtijeva iskren odgovor od tebe. 

Jer novac dođe u tvoj biznis, i fokus je na prihodima, ali nekako putem se izgubi taj fokus na troškove, na to gdje naš novac odlazi. Jer, dok imam novaca na bankovnom računu sve će biti ok. Ali što kad taj novac nestane? Onda nastaje panika, strah i u tom trenutku upadam u financijske izazove. Onda se još malo koprcam jer budem ja to nekako riješila. I onda kada više ne vidim svjetlo na kraju tunela, tada osvijestim da trebam pomoć, ali ne mogu ju platiti. I što ćemo sada? 

Profit: posljedica ili cilj?

Dolazimo do posljednjeg broja, stavke koja je važna za tvoj biznis a time i financijsku slobodu – profita. Je li profit u tvom biznisu posljedica ili cilj? Profit nikako ne bi trebao biti posljedica, ali ipak to na kraju tako završi. Profit bi trebao biti cilj, jer kada je nešto naš cilj onda prema tome idemo, zar ne?

Profit ne samo da je tvoja poduzetnička plaća, već je i potencijal tvoje financijske slobode. Potencijal jer na kraju godine imaš odluku za donijeti: hoću li ga reinvestirati u biznis ili ću dio (ili sve) uložiti u svoju osobnu financijsku slobodu. Jer profit je ipak i nagrada za rizik koji sam poduzela kako bih danas bila ovdje gdje jesam. 

Ako je profit nagrada za rizik koji sam poduzela, za onaj teret odgovornosti koji podnosim iz dana u dan, za sve odluke koje moram donijeti jer neće nitko drugi, za sve neprospavane noći, jer budimo realni, bilo ih je. Ako je sve to profit, a ja ga ne ostvarujem, zašto sam uopće ušla u poduzetništvo?

Da se odmah razumijemo, na početku svog poduzetničkog puta (ovisi o biznisu) ali postoji mogućnost da ću sav profit reinvestirati u svoj biznis, i to je ok. Ali uvijek, UVIJEK moram težiti profitabilnosti. To je zakon.

U 2025.stavi fokus na sljedeće u

Rekla sam da ću ti pisati o stvarima na koje da staviš fokus u 2025. godini, iako se već naslućuje da će to biti upravo ove tri koje sam navela, idemo vidjeti praktično što možeš učiniti:

  • profit kao cilj, ne kao posljedica: prvo postavi profit koji želiš ostvariti. Neka ti to bude jedan od glavnih financijskih ciljeva za tvoju 2025. godinu. Nemoj se zaustaviti samo na broju. Razmisli što taj broj predstavlja, što ćeš s njime, odnosno gdje ćeš ga usmjeriti kada ga ostvariš. Hoćeš li ga reinvestirati u svoj biznis i nove projekte ili u građenje osobne financijske slobode.
  • svjesno troši svoj novac: (nadam se da si dogovorila na pitanje: Koji moji troškovi nastaju iz potrebe da budem viđena kao uspješna poduzetnica?, ako nisi, ajde to učini sada) Sada kada znaš koliki profit želiš ove godine, razmisli o svojim troškovima, svi mi imamo neke fiksne troškove. Oni troškovi koje moramo podmiriti neovisno o tome radimo li ili ne, hladni pogon. Sada već imamo dva broja u našoj jednadžbi: profit = prihodi – troškovi. Ako je tvoj željeni profit 10.000 eura, a hladni pogon iznosi 2.000 eura. Znači da minimalno moraš ostvariti 12.000 eura prihoda. Što me dovodi do treće točke.
  • ne vodi se s time što drugi ostvaruju, već postavi prihode kao svoj cilj jer je u skladu s tvojim kapacitetom i tvojim željama: na žalost društvene mreže su prepune objava o kako do 10 k, 6 figures i slično. I lako nas to ponese. Lako povjerujemo da to znači biti uspješan. Ako ti treba potvrda da ne znači, evo ti je: financijski uspješna znači napraviti ono što sam rekla da ću napraviti s novcem. Vrati se na dio o prihodima i zašto želimo više prihode. Ajde ove godine postavi onaj cilj za prihode koji je in line s tobom i tvojim željama, a ne u skladu s onime što misliš da financijski uspjeh znači jer si to vidjela kod nekog koga pratiš na društvenim mrežama.  

Financijska sloboda za svakoga izgleda drugačije, za nekoga je to kupiti karte za košarkaške utakmice NBA lige za cijelu sezonu i biti u New Yorku, a za nekoga je to 2 mjeseca tijekom ljeta ne raditi ništa nego imati svoju la dolce vitu. Naše financijske vizije se razliku, upravo zbog toga se i naši financijski ciljevi moraju razlikovati. Ove godine postavi financijske ciljeve koji su u skladu s tvojom financijskom vizijom, a ne tamo nekoga koga pratiš na društvenim mrežama. Jer ako postaviš financijski cilj koji je u skladu s njima, osuđena si na to da ih ne ostvariš. A ako ih i ostvariš, vrlo vjerojatno će biti prisutan onaj gorak osjećaj u ustima…

Ako trebaš pomoć oko toga pronađi me na instagram profilu @get_faro

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More