Sanja Cvetkovski: Vjerujem da svaka žena zaslužuje osjećaj ravnoteže, jasnoće i sigurnosti u svom tijelu

by Vaše Priče
47 views

Moje ime je Sanja Cvetkovski i cijeli moj rad prožet je ljubavlju prema biljkama, znanosti i ženama koje traže prirodan put prema zdravlju. Po struci sam fitoaromaterapeutkinja, vlasnica biljne ljekarne Phytopia (biljnaljekarna.hr) i predsjednica Hrvatskog instituta za fitoaromaterapiju.

U svom svakodnevnom radu spajam znanja iz fitoaromaterapije, klasične farmacije i mikronutricije kako bih ženama pružila cjelovitu, stručnu i nježnu podršku – posebno kada je riječ o hormonskom i reproduktivnom zdravlju. Vjerujem da svaka žena zaslužuje osjećaj ravnoteže, jasnoće i sigurnosti u svom tijelu i upravo to pokušavam prenijeti kroz svaki susret, savjetovanje i preporuku.

Trenutno vodim prvu grupu svog mentorskog programa, kroz koji educiram žene koje žele raditi s biljkama na dubljoj razini i uz to naučiti razumjeti što im njihovo tijelo poručuje, održavam radionice izrade prirodne kozmetike i sudjelujem u brojnim edukacijama i projektima – kako kao predavačica, tako i kao vječna učenica. Moj je cilj razvoj fitoaromaterapije kao ozbiljne zdravstvene djelatnosti, ali i stvaranje prostora u kojem se žene mogu osjećati viđeno, podržano i osnaženo – znanjem, prirodom i zajedništvom.

Kako biste definirali fitoaromaterapiju i koja je njezina uloga u podršci hormonskom zdravlju žena?

Fitoaromaterapija je spoj dvaju snažnih, prirodnih pristupa – fitoterapije, odnosno primjene ljekovitog bilja, i aromaterapije, koja koristi eterična ulja u svrhu podrške zdravlju. Iako nježna po pristupu, fitoaromaterapija ima duboko djelovanje. Posebno kada govorimo o hormonskom zdravlju žena, nudi mogućnost da se tijelu pristupi s poštovanjem, bez forsiranja ili “gašenja” simptoma, već s ciljem stvaranja unutarnje ravnoteže.

Žensko tijelo tijekom života prolazi kroz brojne promjene – pubertet, menstrualni ciklusi, trudnoće, perimenopauza – i prirodno je da se u nekom trenutku izgubi osjećaj balansa. Fitoaromaterapija tada ulazi kao nježan saveznik. Ne radimo po principu “jedna tegoba – jedan pripravak”, već svaku ženu gledamo kao jedinstvenu cjelinu. U obzir uzimamo njezinu osobnu priču, emocionalno stanje, stil života i prehranu – jer tek kada razumijemo širu sliku, možemo pružiti pravu podršku.

Upravo je u tome snaga fitoaromaterapije: povezuje nas ponovno s prirodom, ali i sa sobom. Potiče nas da stanemo, oslušnemo što nam tijelo poručuje i da mu pružimo ono što mu stvarno treba – a to je često puno više od same biljke ili ulja. To je podrška, pažnja i povratak sebi.

Koji su najčešći hormonski disbalansi kod žena i kako se mogu prirodno regulirati?

U svom savjetovalištu svakodnevno susrećem žene koje se bore s različitim oblicima hormonskog disbalansa – od PCOS-a, endometrioze i neredovitih ciklusa, do izostanka ovulacije, izraženog PMS-a, hormonalnih akni i izazova vezanih uz perimenopauzu. Iza svakog od tih stanja stoji priča žene koja se često osjeća izgubljeno, iscrpljeno i neprepoznato u svom iskustvu.

Prirodna regulacija hormona ne znači samo “ne koristiti lijekove” – već znači podržati tijelo da ponovno uspostavi svoju unutarnju ravnotežu. U mojoj praksi to radimo kroz individualno izrađene protokole koji uključuju ljekovite biljke, eterična ulja, dodatke prehrani, prilagodbu prehrane i životnog stila – sve ono što može nježno potaknuti tijelo da se osjeti sigurno, podržano i dovoljno jako da samo pronađe svoj balans.

Naglasak je uvijek na cjelovitosti – ne gledamo samo hormone kao brojke na nalazima, nego cijelu osobu. Važno mi je stvoriti prostor u kojem žena ne mora “popravljati” sebe, već može razumjeti što joj njezino tijelo pokušava poručiti – i odgovoriti na to s nježnošću, a ne s borbom.

Koje ljekovite biljke i eterična ulja najčešće koristite u svojoj praksi za podršku reproduktivnom zdravlju žena?

U radu sa ženama najvažnije mi je da svaka preporuka bude pažljivo odabrana i usklađena s trenutnim potrebama žene – kako na tjelesnoj, tako i na emocionalnoj razini. Ipak, kroz godine prakse iskristalizirale su se neke biljke koje posebno često koristim u radu s hormonskim disbalansima.

Najčešće posežem za vrkutom, konopljikom, rusomačom, stolisnikom i melisom (poznatom i kao limunska trava). Te biljke djeluju podržavajuće na različite dijelove ženskog reproduktivnog sustava – bilo da je riječ o regulaciji ciklusa, jačanju maternice, ublažavanju bolova ili smirivanju preaktivnog živčanog sustava. Svaka od njih donosi svoju vrstu podrške, kao da nas priroda podsjeća da nismo same u tom procesu.

Od eteričnih ulja najčešće koristim muškatnu kadulju i lavandu. Muškatna kadulja poznata je po svom snažnom djelovanju na hormonalnu ravnotežu, dok lavanda donosi smirenje, olakšava napetost i vraća osjećaj sigurnosti – što je često upravo ono što žena u disbalansu treba.

Sve što koristim, koristim s poštovanjem, znanjem i dozom intuitivne nježnosti – jer vjerujem da se hormoni ne „dovode u red“ silom, već razumijevanjem i podrškom.

Kako prehrana i životni stil utječu na hormonsku ravnotežu, i koje biste promjene preporučili ženama koje žele poboljšati svoje zdravlje?

Naše tijelo ne funkcionira u izoliranim sustavima – sve je povezano. Hormoni su zapravo iznimno osjetljivi na način na koji živimo: kako spavamo, što jedemo, koliko se krećemo, jesmo li stalno u žurbi, imamo li trenutke mira. Kad to osvijestimo, počinjemo razumijevati da se hormonska ravnoteža ne gradi samo kroz biljke ili dodatke prehrani, već i kroz svakodnevne navike koje njeguju tijelo i živčani sustav.

U mojoj praksi često krećemo od osnovnog – redovitih, hranjivih obroka (posebno doručka), smanjenja unosa šećera i kofeina, uvođenja toplih, cjelovitih obroka te podrške probavi i jetri, koje igraju ključnu ulogu u metabolizmu hormona.

Osim prehrane, ogroman naglasak stavljam na ritam i rituale – dovoljno sna, boravak na svježem zraku, svjesno disanje, toplu večernju kupku… To su male, svakodnevne stvari koje tijelu šalju poruku: „sigurna si“. A tek iz tog osjećaja sigurnosti tijelo se može regenerirati i dovesti u ravnotežu.

Svaka žena ima svoj tempo i put, ali ono što svima pokušavam prenijeti jest da nema promjene bez nježnosti prema sebi. Nismo stvorene da stalno „guramo“, već da budemo u skladu sa sobom. A to često počinje upravo s tanjurom, snom i pokretom.

Koje su najčešće tegobe s kojima vam se žene obraćaju u vašem savjetovalištu?

U savjetovalište mi najčešće dolaze žene koje osjećaju da ih nitko dosad nije istinski čuo. Iza svakog upitnika o PMS-u, aknama, bolnim menstruacijama ili neplodnosti stoji jedna priča o frustraciji, umoru i želji za promjenom.

Najčešće se radi o ženama koje su prestale uzimati hormonsku kontracepciju i žele prirodno “probuditi” ciklus, ženama koje pokušavaju zatrudnjeti, onima koje godinama žive s dijagnozama poput PCOS-a i endometrioze, ili ženama koje su ušle u perimenopauzu i osjećaju da gube kontrolu nad vlastitim tijelom. Sve češće se javljaju i mlade žene u ranim dvadesetima koje su već prošle dugi put kroz razne dijagnoze, terapije i nesigurnosti.

Zajednički nazivnik svima njima je potreba da ih se vidi kao cjelinu – ne samo kroz laboratorijske nalaze ili simptome. I zato moj rad ne počinje s određenom biljkom, nego sa slušanjem. Uglavnom im je potrebno da im netko objasni što se točno događa, da im ponudi konkretan plan, da im pokaže da postoji put koji je u skladu s njihovim tijelom i vrijednostima. Moj cilj nije obećati brzo “izlječenje”, već pomoći ženi da napravi prve korake prema većem osjećaju jasnoće, ravnoteže i podrške – u vlastitom ritmu.

Koji su najveći mitovi o fitoaromaterapiji i prirodnom balansiranju hormona koje biste voljeli razbiti?

Jedan od najvećih mitova s kojima se susrećem je uvjerenje da je sve što dolazi iz prirode automatski blago, bezopasno i primjenjivo na svakoga. Priroda je snažna – i upravo zato zahtijeva znanje, iskustvo i odgovoran pristup. Ljekovite biljke i eterična ulja nisu “samo čajevi i mirisi”, već terapeutski alati koji mogu imati snažno djelovanje na organizam.

Drugi čest mit je da prirodan pristup znači sporu promjenu. Istina je da ne nudimo “brza rješenja”, ali kad se terapija posloži u skladu s osobom, rezultati mogu doći iznenađujuće brzo – i što je još važnije, dugoročno.

Treći mit je ideja da je za hormonalni balans dovoljan jedan pripravak ili dodatak prehrani. Hormoni su osjetljiv, sofisticiran sustav i ne reagiraju na “jednu biljku za jednu dijagnozu”. Potrebno je razumjeti širu sliku – od prehrane, sna i stresa, do povijesti ciklusa i emocija – tek tada možemo odabrati prave saveznike iz prirode.

Zapravo, ono što bih najradije razbila jest očekivanje da će prirodna terapija “srediti stvar” bez promjene životnog stila. Ona može podržati proces, ali istinska ravnoteža dolazi tek kad žena odluči staviti sebe na prvo mjesto.

Kako kombinirate fitoaromaterapiju s klasičnom farmacijom u svom radu?

Moje polazište nikada nije “ili-ili”, već “i-i”. Vjerujem u snagu integracije – u to da klasična farmacija i fitoaromaterapija mogu sjajno surađivati kada se pravilno usmjere. I jedno i drugo imaju svoje mjesto, i najviše koristi žena ima kad zna kako koristiti prednosti oba svijeta.

Fitoaromaterapiju koristim kao podršku – ne kao zamjenu za nužne medicinske terapije, već kao način da se tijelo pripremi, ojača i usmjeri prema ravnoteži. Ako klijentica uzima konvencionalnu terapiju, moj cilj nije “skinuti je s nje”, nego vidjeti kako možemo smanjiti nuspojave, podržati rad organa koji su pod opterećenjem i paralelno graditi temelje zdravlja kroz prehranu, biljke i dodatke.

Farmacija me naučila strukturi, znanstvenom razmišljanju i poštovanju prema kompleksnosti organizma. Fitoaromaterapija me podsjetila na suptilnost, ritam i važnost individualnog pristupa. U mom radu to dvoje idu ruku pod ruku – i upravo tu, u spoju znanja i nježnosti, žene često prvi put pronađu ono što su dugo tražile: pristup koji ih vidi cijele.

Kako ste odlučili otvoriti biljnu ljekarnu i s kojim ste se izazovima susreli na tom putu?

Otvaranje biljne ljekarne nije odluka donesena preko noći – to je za mene bio proces sazrijevanja, traženja svog glasa i prostora u kojem mogu raditi na način koji je u skladu s mojim vrijednostima. Ideja se rodila iz duboke želje da stvorim sigurno i podržavajuće mjesto u kojem žene mogu pronaći stručnu, ali i nježnu podršku za svoje zdravlje. Mjesto gdje će biljke biti više od dodatka prehrani  – gdje će imati svoje zasluženo mjesto kao ozbiljan terapijski alat.

Kao veliki poticaj došao mi je CAPSULE program za razvoj društvenih poduzetnica – otvorio mi je pogled na poduzetništvo iz druge perspektive i dao podršku da vlastite ideje pretvorim u konkretan projekt.

Naravno, put nije bio jednostavan. Biti poduzetnica znači nositi mnoge uloge – terapeutkinje, edukatorice, autorice sadržaja, voditeljice poslovanja – a pritom ostati povezana s razlogom zbog kojeg si sve to i pokrenula.

Najveći izazov bio mi je uskladiti posao s vlastitim ritmom i zdravljem – jer i ja sam učila kako ne pregorjeti, kako reći ne, kako tražiti pomoć. I to me iskustvo dodatno približilo ženama s kojima radim, jer razumijem koliko je važno graditi održivu svakodnevicu, a ne samo “uspješan” posao izvana.

Otvaranjem Phytopie željela sam stvoriti mjesto koje će ženama vratiti povjerenje u vlastito tijelo i snagu prirode – i osjećam da to svakim danom sve više postaje stvarnost.

Što vas najviše motivira u vašem radu i što biste poručili ženama koje žele bolje razumjeti svoje hormonsko zdravlje?

Najviše me motivira kad vidim kako se žena, korak po korak, vraća sebi. Kad nakon godina lutanja i isprobavanja svega i svačega napokon osjeti da postoji put koji joj ima smisla – koji ne traži da se mijenja iz temelja, već da se vrati sebi i onome što joj prirodno odgovara.

Poseban je osjećaj biti podrška u tim trenucima – kad dođe prvi redovit ciklus, kad nestanu bolovi, kad se probudi energija, kad mi klijentica javi: “Znaš, mislim da napokon osjećam svoje tijelo.”

Ženama koje žele bolje razumjeti svoje hormonsko zdravlje poručila bih da krenu polako i s puno nježnosti prema sebi. Nema univerzalnog recepta, ali postoje jasni, jednostavni koraci koji čine veliku razliku – i koji vraćaju osjećaj sigurnosti u vlastito tijelo. Važno je da znaju da nisu same, da nisu “lude” i da njihovi simptomi imaju svoje razloge – i da postoji prirodan način da ih razumiju i podrže, bez straha i bez pritiska.

Kako vidite budućnost fitoaromaterapije u Hrvatskoj i imate li planove za daljnje projekte ili edukacije?

Fitoaromaterapija u Hrvatskoj polako pronalazi svoje zasluženo mjesto – kao ozbiljan, cjelovit pristup zdravlju koji povezuje znanje, prirodu i osobnu odgovornost. Sve više žena prepoznaje njezinu vrijednost jer im nudi nešto što često nedostaje u modernoj medicini – osjećaj razumijevanja, individualnosti i povezanosti s vlastitim tijelom.

Kao predsjednica Hrvatskog instituta za fitoaromaterapiju, moj je cilj doprinijeti razvoju ove struke kroz edukaciju, stručno umrežavanje i jačanje javne svijesti o tome što fitoaromaterapija doista jest – i kako se može odgovorno i učinkovito koristiti. Želim da postane prepoznata kao prirodna, ali znanstveno utemeljena podrška zdravlju, i da se njome ne bave samo entuzijasti, već educirani i kompetentni stručnjaci.

U planu su daljnji projekti, suradnje i edukativni sadržaji koji će ovu disciplinu približiti i stručnjacima i široj javnosti. Koristim priliku da prvi put negdje javno najavim da u sklopu HIFA-e planiramo prvi simpozij fitoaromaterapije za jesen.

Koji bi bio vaš ključni savjet ženama koje žele prirodno podržati svoje hormonsko zdravlje, ali ne znaju odakle krenuti?

Za početak, važno je znati da nije potrebno znati sve, imati savršen plan ili napraviti veliku promjenu odjednom. Dovoljno je napraviti jedan mali, smisleni korak – i dozvoliti si da taj korak bude dovoljno dobar za početak.

Hormonsko zdravlje vrlo je osjetljivo na način života – i upravo zato promjene koje se čine jednostavnima mogu imati veliki utjecaj. Umjesto traženja univerzalnog rješenja, vrijedi se usmjeriti na stvaranje svakodnevice u kojoj tijelo ima dovoljno podrške i prostora za oporavak.

Žene često osjećaju pritisak da moraju odmah “srediti” svoje zdravlje, ali ono što bih voljela naglasiti jest da nije cilj savršenstvo, već napredak. Svaki pomak u smjeru većeg osjećaja ravnoteže i jasnoće je važan – i vrijedan.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More