Kako ostvariti željenu promjenu?

by Lana Škvorc
19 views

Sigurno ste nekad u životu imale želju nešto promijeniti, što bi za vas bilo bolje ili drugačije. Ako ništa drugo, poneku novogodišnju odluku, milestone odluku (sa 30, 40, 50). Sigurno ste se suočile sa tim koliko je teško nešto promijeniti, čak i ako znamo da je dobro za nas i da nam je potrebno. Kao ljudska bila svaki dan postupamo po starom, poznatom i uhodanom, a izlazak iz zone komfora i nešto novo nam je strašno jer je nepoznato i drugačije.

Jedan od razloga je da odluke za promjenu donosimo kao nešto što moramo. Moramo smršavjeti, moramo se kretati, moramo upisati ovo, moramo prestati pušiti. Na taj način promjena postaje teret  koja stvara otpor i koji onda izbjegavamo ili odugovlačimo. Dodamo si još jedan zadatak, još jednu frustraciju i potvrdu da smo – neuspješni.

Odluke za promjenu bi zato trebalo definirati iz svoje motivacije, kao nešto što želimo. Primjerice, ako se osjećate krupno i želite poraditi na svojoj tjelesnoj težini, biti zdraviji, osjećati se laganije i biti zadovoljniji i samopouzdaniji svojim izgledom, formulirajte to točno tako. Ne „Moram smršavjeti“, nego „Želim se osjećati vitalno, lagano i zdravo i čuvati svoje zdravlje svjesnim unosom hrane“.

Kad počnete razmišljati kako to možete provesti u svakom danu, više nemate listu zadataka za taj cilj nego listu mogućnosti. Promjene su mogućnosti – sve dok to više nisu, dok morate nešto promijeniti jer vas na to tjeraju zdravstveni poremećaji ili životne situacije (i tada gledajte na njih sa zahvalnošću, kao učitelje, jer vam žele nešto poručiti i nešto vas naučiti).

Ljudima je teško pronaći motivaciju za sebe. Dok je dobro – dobro je. Kad ne bude dobro, o tome ćemo razmišljati tada. Zašto bih? Ima i ovoga: tko sam ja ako se osjećam dobro/uspješan sam-uspješna sam/ imam rezultate? To je skroz nova osoba, ne poznajem je. Jesam li joj dorasla, mogu li se nositi s promjenama i cijenom koju to nosi? Staro je poznato i sigurno – ako sam nesretan-nesretna, barem znam što mi je i kako mi je.

Pronađite svoju motivaciju – ako ne radite to za sebe, možda će vam motiv biti djeca ili unuci, ili partner, ili ispunjen život. Možda želite izbjeći bolesti. Možda želite putovati, čitati, šetati u aktivnoj starosti – sve što sada ne stižete. Možda imate „bucket list“ jer želite ostvariti ili doživjeti još neke stvari u životu, pa morate biti fit. Vaša motivacija je vaše sidro, koje će vas vraćati na „zašto“ kad vas uzburkano more svakodnevnice izbaci iz kursa.

Što je potrebno za provođenje promjene?

Resursi – unutarnji i vanjski, da znate da možete i da niste sami. Svaka promjena je teška. Na koja mjesta volite otići, koja vas mjesta pune i opuštaju? Koja pozitivna uvjerenja imate o sebi i svijetu oko sebe? Koje su vaše vrijednosti (npr. ljubav, mir, sloboda) na koje se sad možete osloniti i uključiti ih u promjenu? Što ste već do sada postigli? Koji su to ljudi koji vas mogu podržati kad je teško? Koje aktivnosti volite raditi (one koje vas pune, opuštaju, restartaju – ples, šetnja, crtanje, meditacija…) i koje su vaš saveznik za punjenje da opstanete na putu ostvarivanja promjene? Svi ovi resursi vas mogu podržati i napuniti kad izgubite motivaciju i razlog.

Kako si pomoći kod uvođenja promjena?

Izaberite jednu promjenu s kojom želite krenuti i napravite strategiju kao listu mogućnosti koje uključuju vašu motivaciju. To je srž, a evo i nekoliko savjeta:

  • krenite malim koracima, dan po dan – sve se zbraja
  • kad želimo nešto novo, često smo nerealni  – potrebno je postaviti namjeru koja donosi taman dobar stupanj izazova, pročitajte je i osjetite kako reagirate – ako ste inspirirani, željni, to je dobra namjera. Ako ste anksiozni, u otporu ili smatrate da je neostvarivo, preformulirajte
  • male dnevne promjene od 15 min su dovoljne – umjesto skrolanja po društvenim mrežama npr.
  • napravite plan kako, kada, čime i do kada ostvariti promjenu na način koji vama odgovara i koji se uklapa u vašu rutinu – od svega što je previše ćete brzo odustati – koliko često biste mogli provoditi korake za tu promjenu – jedanput dnevno? Jedanput tjedno?
  • svaki dan kad trebate nešto odraditi za sebe se lagano, svjesno gurnite – nemojte olako odustati, ego će se sigurno buniti, a onda uživajte u osjećaju uspjeha i postignuća
  • budite nježni prema sebi, podržite se u dane kad ne ide, pohvalite se u dane kad ide
  • prihvatite pogreške i propuste, nemojte biti strogi prema sebi – sutra ćete napraviti bolje
  • budite strpljivi sa sobom i sa drugima, veliki rezultati traže i vrijeme i trud
  • kreirajte svoje ciljeve i planove, igrajte se s njima, to je vaš projekt, vaša životna igra
  • nemojte raditi stroge popise koje MORATE ostvariti i ako ne iskrižate sve na kraju dana, ne vrijedite
  • počnite tako da kažete DA sebi – ovo radite za sebe, za svoje dobro – DA, vrijedni ste toga
  • uvidite, prihvatite i pozdravite strahove i izgovore, zahvalite im da su tu, a onda im recite da imate stvari pod kontrolom i da možete i bez njih
  • slavite svoje rezultate i postignuća, koliko god mala bila
  • potražite podršku coacha koji vas prati i podržava te vam pomaže ukloniti blokade koje same ne možete (svjesne ili nesvjesne) ili uvesti disciplinu i pronaći motivaciju i strategiju

Terapijski coach Lana Škvorc u Centru Life radi savjetovanja uživo i online pomažući klijentima da iz šire perspektive sagledaju i riješe teme koje ih muče, ostvare i zadrže željene promjene, ciljeve, zdravstvene i životne navike, definiraju strategiju za ostvarivanje, uklone blokade i ugraničavajuća uvjerenja te se nauče opustiti i resursirati.

Kontakt: www.centarlife.com, info@centarlife.com,  092 418 9245

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More