Kakva edukacija će vam biti isplativa?

by Nela Kačmarčik-Maduna
34 views

Toliko dobrih tečajeva, edukacija, mentorskih programa i toliko interesa imate da jednostavno nemate vremena za razmišljanje, slobodno vrijeme i odmor? Poduzetnički početak je svima isti – odjednom se od nas traži da znamo i kako privući klijente, delegirati zadatke i izdavati fakture. Nema škole u kojoj se uči sve to – a čak i da postoji, trajala bi cijeli život i koštala više nego što možete zaraditi u ono malo vremena što bi ostalo…

Kako odlučiti koja znanja skupiti, i koje vještine razviti?

Prvo pitanje je – čime mjerimo isplativost? Što ZAPRAVO želimo postići?

Većina nas želi znati više, postići bolji balans u životu, uživati više i – naravno – više zaraditi. Edukacije, tečajeve i mentorske ili coaching programe kupujemo upravo da bismo to postigli. Kojim redom birati edukacije, kako učiti i na osnovu čega odlučiti? Jesu li relevantna iskustva drugih?

Ako želimo napredovati na trenutnom poslu ili u postojećem biznisu, odabir edukacije će ovisiti o konkretnoj vrsti informacija koje tražimo ili specifičnoj vještini koju želimo razviti. Razgovor sa klijentima, kolegama ili šefovima će nam dati dobre smjernice.

Ako želimo pokrenuti novi biznis, projekt ili mijenjati posao – onda će nam vizija budućnosti, odnosno plan ili želja toga čemu težimo biti vodilja.

Nedostaju li vam informacije ili vještine?

Ključna razlika među edukacijama je upravo u tome što je ishod učenja. Možda ćete dobiti bolje razmijevanje neke pojave, procesa ili problema, a možda ćete dobiti smjernice, korak po korak – kako doći do cilja kojeg želite dostići.

Ako vam je cilj da proširite znanje i potrebno vam je da razumijete kako nešto funkcionira (recimo, marketing, financije ili vođenje timova), onda ćete tražiti edukacije koje nude upravo to. Ishod učenja koji tražite je – jasnoća, razumijevanje, ili znanje.

Ako vam je cilj da sami postanete vješti ili sposobni da nešto uradite (na primjer, kreirate oglas na Instagramu, uredite video ili angažirate strane djelatnike), za vas će biti isplative edukacije koje nude vještine i sposobnosti kao ishod. Takve edukacije obično traju duže, traže posvećenost i praćenje procesa, a možda nude i dodatne alate i predloške, da biste naučeno mogli primijeniti u praksi. Za ovu vrstu edukacija jako su bitna iskustva drugh polaznika i preporuke – čisto da možete procijeniti da li vam odgovara stil i dinamika rada edukatora.

Možda vam edukacije služe kao inspiracija ili način da se povežete sa drugima koji su na istom putu? U tom slučaju je presudno da vam energija, osobnost i vrijednosni parametri edukatora odgovaraju – odnosno kako se osjećate kad ste u kontaktu. Ponekad jednostavno nismo kliknuli – i to je okej!

Koliko investirati u edukacije?

Gruba procjena razvijenog svijeta je da bar 10% profita treba investirati u budućnost – a edukacije su najbolji način za to. Početnici i mali biznisi često misle da nemaju novaca ili da im edukacije nisu prioritet, pa pažljivo i oprezno odvajaju novce za edukacije. Ponekad se odluče za jeftine ili besplatne edukacije, samo da bi shvatili da ih je to koštalo skuplje nego da su investirali više novaca u progam koji im zaista odgovara, za znanja i vještine koje im zaista trebaju.

Uspješni poduzetnik Alex Hormozi ima zanimljivu formulu za “cijenu neznanja”. Ovo je grubi prevod njegove izjave, nakon što je sa svojih 28 godina došao do multimilijunskih godišnjih profita: “Ako želite zaraditi 1.000.000, a trenutno zarađujete 200.000, onda je razlika od 800.000 zapravo vaša cijena neznanja. Ja sam se potrudio da tu “cijenu” platim što brže – plaćajući edukacije, mentore i programe – i to svima preporučujem.” Inače, Alex i njegova supruga Leila rado dijele besplatne savjete i edukacije o biznisu, jer vjeruju u to što rade i uživaju. Ova informacija nas vraća na početak ovog teksta. Kad je toliko toga dostupno i besplatno – kako odličiti čemu posvetiti dragocjeno vrijeme?

Upravo o tome pričamo na BESPLATNOM webinaru “Kakva edukacija će vam biti isplativa”, pa sami odlučite vrijedi li se prijaviti. Vidimo se?

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More